Ali iščete najboljše angleške knjige od demenci in Alzheimerjevi bolezni?
Diagnoza Alzheimerjeve bolezni ali ene od demenc sproži nešteto vprašanj, ki so največkrat prežeti s strahom pred neznanim. Nihče ne ve, kaj točno bo prinesla prihodnost in kako hitro bo bolezen napredovala.
Na našo srečo pa so na voljo tudi različni zapisani viri, kot so knjige, priročniki, vodniki, osebne zgodbe in raziskave, ki nudijo obilico znanja, nasvetov, idej, predvsem pa zagotavljajo znanje in tolažbo družinam po vsem svetu.
Ko se znajdemo v novem, neznanem položaju smo postavljeni pred izziv, ki lahko v celoti spremeni naše življenje. Zato, da boste boljše pripravljeni na pot demence, ki je pred vami, smo pripravili seznam najbolje ocenjenih in nagrajenih knjig, ki jih kupujejo vsi!
Priporočene knjige so napisali strokovnjaki in tisti, ki so izkusili podobne situacije s katerimi se danes soočate sami. “Ne rabite odkrivati tople vode” raje poskrbite, da boste imeli vse znanje na dosegu vaše roke – doma v vaši domači knjižnici.
Omejeni avtorji so področje demence podrobno raziskali in sistematično zapisali svoje ugotovitve in dobre prakse, zato, da vam bodo njihove knjige v resnično pomoč.
Katera pa je vaša najljubša tuja knjiga?
Najboljše Angleške Knjige O Demenci In Alzheimerjevi Bolzeni
1. The end of Alzheimer’s (Dale E. Bredesen)
V knjigi je predstavljen revolucionarni program za preprečevanje in zdravljenje kognitivnega upada ter prvih znakov Alzheimerjeve bolezni.
Raziskave in zapisi v knjigi vzbujajo veliko upanje, predstavljeni pa so tudi natančni napotki, ki se jih lahko posluži vsakdo, ki se sooča s kognitivnim upadom.
Dale E. Bredesen je znan ameriški avtor, zdravnik – nevrolog, raziskovalec in profesor. Knjiga je svetovna uspešnica, ki jo je v Slovenijo pripeljala in jo prevedla Založba Domus Litisia (v prevodu Adijo, Alzheimer).
Vsakdo pozna nekoga, ki je preživel raka, vendar do sedaj nihče, razen ekipe Dale E. Bredesena, ne pozna nikogar, ki je učinkovito upočasnil in opazno izboljšal znake Alzheimerjeve bolezni.
2. The first survivors of Alzheimer’s (Dale E. Bredesen)
Nadaljevanje knjige The end of Alzheimer’s se začne točno tam, kjer se zaključi vprašanje, ali poznate koga, ki je preživel in opazno izboljšal znake Alzheimerjeve bolezni?
V nadaljevanju svetovne uspešnice Dr. Dale Bredesen predstavi osebne zgodbe svojih pacientov, ki so izrazito izboljšali svoje zdravstveno stanje in si povrnili kognitivno moč.
Ganljive pripovedi bralcu predstavijo nazoren svet demence, čustva in soočanje z neizogibnim upadom spomina in hitrim izgubljanjem samostojnosti, ki jih iz lastnih izkušenj pripovedujejo prvi preživeli. (Ne pozabite preveriti pet učinkovitih vaj za boljši spomin oseb z demenco.)
Neštete zgodbe so neverjetne, vzbujajo veliko upanja (za prihodnost) in podpirajo vložen trud v revolucionarno zdravljenje, ki so ga uvedli na inštitutu Dr. Dale Bredesena (protokol ReCODE).
Predstavljeni so tudi izzivi, rešitve in rezultati vsakega posameznika.
Dr. Bredesen k vsaki zgodbi doda tudi svoj komentar, ki vključuje tako nasvete kot trike, ki lahko pomagajo bralcu knjige.
3. The 36-hour day (Nancy L. Mace, Peter V. Rabins)
The 36-hour day je izjemno priljubljen priročnik (z več kot 3.5 milijonov prodanih izvodov) za boljše razumevanje oseb z demenco.
Knjigo sta napisala zdravnika z ogromno izkušenj pri skrbi za osebe z Alzheimerjevo boleznijo in drugimi demencami. Vsebuje vse od splošnih informacij o demenci, nedavnih raziskav, nege, sočutnega pristopa k oskrbi, do obetavnih preventivnih tehnik in terapij.
Knjiga govori tudi o izgorelosti svojcev ter podaja nasvete in ideje, kako uspešno poiskati dodatno pomoč pri skrbi za osebo z demenco v domačem okolju.
The 36-hour day je zagotovo eden tistih priročnikov, ki spada v vsak dom svojcev, ki se soočajo z demenco.
4. Learning to speak Alzheimer’s ( Joanne Koenig Coste)
Avtorica knjige Learning to speak Alzheimer’s ponuja praktičen pristop k boljšemu odnosu z osebo z demenco.
Svojce in skrbnike vabi, da se osebi pridružijo v njegovi lastni realnosti, ter na ta način izboljšajo komunikacijo med svojci oz. negovalnim osebjem.
Njena celovita metoda, ki vsebuje na stotine praktičnih nasvetov se je izkazala za zelo uspešno in priljubljeno pri tisočih ljudeh z demenco, svojci in negovalci.
Vključuje pa tudi pomoč pri soočanju ter sprejemanju diagnoze, ideje za bolj uspešno skrb (hranjenje, oblačenje, kopanje, udobje) ter praktične pristope pri izraženi paranoji, agresiji ali pa tavanju osebe z demenco.
5. Surviving Alzheimer’s (Paula Spencer Scott)
Knjiga, ki svojca celovito vodi pri skrbi za osebo z Alzheimerjevo boleznijo od prvega znaka do zaključka življenja.
Avtorica v knjigi razmišlja in ponuja nasvete, kako pomagati ljubljeni osebi pri izgubi spomina, uči o nenavadnem vedenju, osebnostnih spremembah, agresiji in ostalih povezanih simptomih, ki jih svojci težko razumejo in sprejmejo kot novo resničnost.
Opisane rešitve izhajajo tudi iz izkušenj vrhunskih zdravnikov, socialnih delavcev, specialistov in družinskih negovalcev.
Avtorica je posebno poglavje namenila zakoncem oseb z demenco.
Z vami pa bo preko zapisanih strani delila tudi nasvete o ublažitvi zamere, krivde in družinskih trenj, ki jih lahko sproži demenca v družini.
6. Dementia with dignity (Judy Cornish)
Judy Cornish je vodja geriatrične nege in odvetnica za starejše – Nacionalnega združenja odvetnikov za starejše (NAELA).
V predstavljenem priročniku opisuje načine in dobre prakse za zagotavljanje kvalitetne oskrbe osebe z demenco na domu.
Trdno stoji za svojim prepričanjem, da je takšna oskrba mogoča in da lahko s pravimi tehnikami odložite stroške namestitve za dom starejših občanov. Obstaja neskončno srečnih trenutkov in izkušenj, ki jih lahko delite z osebo z demenco, če imate tako zelo potrebno znanje za razumevanje in ravnanje.
Prelomni nov pristop metoda DAWN(R) je zasnovana tako, da družina in negovalci z dostojanstvom nudijo primerno oskrbo v osebi poznanem in ljubem okolju.
Ob tem pa avtorica podaja različna orodja in tehnike, ki bodo pomagale vaši ljubljeni osebi in vam pri skrbi za osebo z demenco. Tehnike se navezujejo na higieno, varnost, vadbo, čustva, počutje, izgubljene – neizgubljene spretnosti in še veliko več.
7. The validation breakthrough (Naomi Feil)
Validacija po Naomi Feil je uspešen način komunikacije s starejšimi osebami, ki imajo eno od demenc.
Od ustanovitve leta 1989 je Naomi Feil pomagala na tisoče stokovnjakom in svojcem pri razumevanju, interpretaciji ter gradnji odnosa s starejšimi.
Knjižna uspešnica, ki podrobno razloži koncept validacije po Naomi Feil je bila prevedena tudi v slovenski jezik (v prevodu Zid molka).
Metoda Validacije pomaga zmanjšati stres, poveča pa dostojanstvo in spoštovanje tako v korist starejše osebe kot svojca, negovalca.
Knjiga je osredotočena predvsem na strokovnjake, ki poklicno pomagajo starejšim ter družinske negovalce, ki potrebujejo znanje za pozitivneješe rezultate pri delu z osebami z demenco. V pomoč vam bodo tudi raznolike študije resničnih – praktičnih primerov.
Izvrsten priročnik za vse, ki se dnevno srečujete z osebami z demenco.
8. The Dementia Caregiver’s Survival Guide (Janet G. Cruz)
Predstavljen vodnik za svojce oseb z demenco vas bo opremil z znanjem, ki se prepleta med kvalitetno oskrbo in preprečevanjem izgorelosti svojcev.
Razumevanje demence vam bo pomagalo načrtovati in se pripraviti na prihodnost, ki jo prinese bolezen. Ob enem pa avtorica zagotovi orodja, ki jih potrebujejo svojci za spopadanje z izzivi, kot so pomanjkanje spanja, čustvena stiska, krivda, tesnoba, depresija in finančna obremenitev.
Avtorica vas bo popeljala tudi preko različnih stopenj demence ter predstavila, skozi kaj gre vaša ljubljena oseba v vsaki fazi bolezni. Pomagala vam bo tudi predvideti potrebe osebe, kar lahko zmanjša stres in ustvari bolj podporno okolje.
Praktični nasveti vam bodo zagotovo olajšali skrb in vas naučili, kako obvladati zahtevno vedenje osebe z demenco.
9. Activities to do with your parent who has Alzheimer’s dementia (Judith A. Levy)
Judith A. Levy je dobitnica nagrade Maude za inovacije pri oskrbi oseb z Alzheimerjevo boleznijo.
V knjigi so opisane in zbrane različne dejavnosti (več kot 50 idej), ki bodo pomagale ohraniti veščine, mobilnost in družabnost osebe z demenco. Domiselne naloge spodbujajo uspeh in s tem večajo občutek lastne vrednosti osebe.
Poleg dejavnosti je avtorica pripravila tudi obrazec ocenjevanja, ki vam bo omogočil, da osebo spremljate in vodite pogled nad izvajanjem opravljenih nalog oz. dejavnosti.
Zelo uporabno je tudi poglavje v katerem predstavi varno okolje (soba, hiša, stanovanje) starejše osebe. Zamisli vam bodo pomagale pri preurejanju doma.
Mogoče pa vas zanima tudi naša zbirka najboljših daril za starejše in osebe z demenco.