Številni domovi v Sloveniji z veseljem sprejmejo obiske staršev z otroki, saj se zavedajo pozitivnega vpliva, ki ga imajo otroci na njihove stanovalce.

Medgeneracijske interakcije v obliki različnih aktivnosti, ki jih lahko izvedete skupaj z otrokom so izredno zaželene in priljubljene med stanovalci.

Zagotovo jih boste razveselili, če boste otroka pripeljali v času organiziranih delavnic ali prireditev, da bo skupaj s starimi starši in ostalimi starostniki ustvarjal, se igral igre ali pa prepeval z njimi pesmice.

Nič ne navduši starejših bolj kot otroci, ki pojejo, plešejo, ali igrajo glasbila.

Ali je dom starejših občanov primeren kraj za otroka?

Dom starejših občanov je posebno institucionalno varstvo, bivanje starejših, ki ga otrok ni navajen in mu predstavlja povsem nekaj novega.

Pomembno je, da starš otroka pred prvim obiskom doma pripravi na možne stvari, ki jih bo v domu starejših občanov lahko videl. Otrok morda še nikoli ni videl starostnikov s cevkami, amputacijami okončin, umirajočih ali oseb z demenco, ki imajo zmanjšane miselne zmožnosti.

Dobro je, da se z otrokom pogovorite o tem, kakšni starostniki bivajo v domu starejših občanov, da se jih ne bo bal. Če ima svojec, ki bi ga radi obiskali, težave s spominom, razumevanjem, ali ponavlja vprašanja, poskrbite, da bo otrok razumel, kaj se dogaja, zakaj ga stari starš morda ne bo prepoznal ali pa ga bo poklical z napačnim imenom.

Priporočljivo je, da izberete komunikacijo z otrokom, ki ne temelji na skrivanju in zanikanju, ampak na iskrenosti in zaupanju. V pogovoru omenite tudi, kako se spoštljivo obnašati v okolju starejših.

Ko boste otroka peljali na obisk v dom starejših občanov, opazujte, kako se počuti med starostniki, ali se zabava, mu je neprijetno … Žal dom starejših občanov ni primeren za vse otroke. Če opazite, da ima otrok odpor do obiskov, ga v obiskovanje nikar ne silite.

Upoštevajte otrokovo starost, stopnjo zrelosti in udobja, ki ga doživlja v domu starejših občanov. Če otrok trenutno ni pripravljen na obiske starih staršev v domu starejših občanov, lahko ponovno poiskusite čez kakšno leto ali dve.

Poleg tega je pomembno, da poskrbite, da je vaš otrok zdrav in brez kakršnih koli viroz ali prehladov, preden obiščete starostnike, saj so stanovalci ranljivi za okužbe in nalezljive bolezni. Njihov imunski sistem je večkrat oslabljen in se lahko hitro nalezejo prehlada, ki bi bil lahko zanje usoden.

Življenjske izkušnje, ki jih bo pridobil otrok, ki obiskuje domove za starejše:

  • Empatija

Otroci se lahko med starejšimi, invalidi, bolnimi, naučijo biti bolj sočutni, obzirni, potrpežljivi in razumevajoči.

  • Socialne veščine

Otroci lahko v domu starejših občanov izboljšajo svoje socialne veščine. Preizkusijo se lahko v pogovoru z neznanci, vključevanju v organizirane aktivnosti ter pridobijo spretnosti interakcije s starejšimi.

  • Prostovoljstvo

Otroka lahko preko obiskovanja doma starejših občanov naučite marsikaj o prostovoljnem delu in pomembni vrlini vračanja skupnosti, v kateri živi. Otrok lahko pomaga pri aktivnostih, igrah, družabnih dogodkih, plesu, petju, barvanju … S čimer bo stanovalcem prinesel veselje in zabavo.

  • Krepitev družinskih vezi

Otroci lahko preko obiskov v domu starejših občanov s svojimi sorodniki preživijo kakovosten in aktiven prosti čas. To je lahko odlična priložnost za krepitev družinskih vezi, odnosov in ustvarjanje trajnih spominov.

  • Spoznavanje kulture, navad, šeg

Starejši imajo pogosto veliko praktičnega znanja, zanimivih zgodb in navad iz preteklosti. Otroci lahko ob poslušanju in pogovoru spoznajo različne šege, navade, ljudske običaje, slišijo zgodovinske dogodke in skupaj s starostnikom raziskujejo kulturno dediščino slovenskega človeka.

Otroci in stari starši z demenco

Obiskovanje starih staršev z demenco v domu starejših občanov bo za babico ali dedka še toliko bolj razveseljujoče, če boste s seboj pripeljali otroke.

Obiski družinskih članov, zlasti vnukov, prinesejo starejši osebi veselje, okrepijo družinske odnose in prebudijo pozitivna čustva.

Z otrokom se lahko pogovorite tudi o njegovih predlogih o tem, kako bi lahko preživeli skupni čas v domu starejših občanov. Pustite mu, da predlaga aktivnosti, ki bi jih lahko počeli skupaj z babico ali dedkom, ki ima demenco.

Morda bo predlagal skupno branje slikanic, igranje iger, barvanje pobarvank, zlaganje sestavljank, okrasitev sobe, ogledovanje albumov …

Druženje s svojci pri osebi z demenco zmanjša občutke osamljenosti in ustvari povezanost. Obiski z vnuki osebam z demenco resnično polepšajo dan, vsi družinski člani pa si preko rednih obiskov ustvarijo pozitivne spomine, ki jih bodo spremljali celo življenje.

Videti znan obraz, se pogovarjati z nekom, ki ga imaš rad, je za starejše izrednega pomena. Tudi, če vas ali vnukov, svojcev, oseba z demenco ne prepozna, naj vas to ne odvrne od obiskovanja. Imejte v mislih, da se bo oseba zaradi vašega obiska počutila dobro, ljubljeno in vredno vašega časa.

Osebe z demenco, ki imajo težave s spominom, in komunikacijo med obiski zahtevajo več potrpežljivosti in razumevanja.

Skupaj z otrokom se učite potrpežljivosti, ki jo prinese skrb za osebo z demenco, naučite otroke sprejeti drugačnost in vsa obdobja življenja, tudi starost in demenco.

Otroci se zgledujejo po obnašanju odraslih. Preko obnašanja se učijo o življenju, samozaupanju, skrbi, varnosti, empatiji in ljubezni do sočloveka ter pravilnem ravnanju v medčloveških odnosih.

Otrok bo preko pomoči starejši osebi ter obiskov v domu starejših občanov zagotovo spoznal in razvil pravi pomen besede družina.

Babica Marica razmišlja drugače

Za lažje razumevanje in razlago starosti, bolezni, demence ter sprememb, ki jih prinese v družino si lahko pomagate tudi s poučno otroško knjigo Babica Marica razmišlja drugače avtorice Petre Boh.

Pripoved deklice Ane, glavne junakinje, je prežeta z ljubeznijo, zato to pomembno in še kako aktualno temo na lahkoten način približa tako otroku kot staršem in je hkrati čudovito izhodišče za pogovor o otrokovih občutkih, ki se porajajo s spreminjanjem družinskih odnosov.

Ob zahtevni skrbi za starostnika se včasih pripeti, da spregledamo otroško videnje in doživljanje sveta. Navdihujoči knjižni junaki pa hitro postanejo otrokovi prijatelji. Deklica Ana bo s svojim pogumom, ljubeznijo in vedrino navdušila vnuke in vnukinje … in starše.

 

Besedilo: Petra Boh, univ. dipl. soc. del.
Avtor : eDemenca