Dr. Jonathan Aviv je ameriški otolaringolog, kirurg glave in vratu. Profesor na medicinski fakulteti ter klinični direktor in ustanovitelj Centra za glas in požiranje v New Yorku.
Predstavitev knjige Jonathan Aviv: Odpravite težave z želodčno kislino
V knjigi Odpravite težave z želodčno kislino, boste v prvem delu knjige na preprost način izvedeli, zakaj pride do refluksa, ter kako je pravzaprav sestavljen vaš telesni sistem prehranjevanja (zlasti požiralnik in želodec).
Avtor se osredotoča predvsem na zdravo hrano in življenjski stil, ki sta pravo zdravilo za težave z želodčno kislino.
Druga polovica knjige pa se osredotoči na idejo, kako se prehranjevati boljše.
Izvedeli boste vse o pH-ju hrane, o prehrani, ki jo je potrebno izključiti (hitra hrana, cvrtje, gazirane pijače, sladkarije in ostala nezdrava hrana) in tisti, ki vas lahko reši bolečine.
Ohrovt? Fuj! Špinača? Nikoli! Brez skrbi, predstavljeni recepti na koncu knjige, bodo spremenili vaš odnos do zdrave hrane, saj jo boste od sedaj naprej pripravljali na različne izvirne in okusne načine.
Dr. Jonathan Aviv je v knjigo vključil 28 – dnevni načrt zdravljenja posledic kisline, izboljšanja presnove in dolgoročnega ohranjanja zdravja, ki temelji na zdravem ravnotežju makro hranil in mikro hranil. Med 4 – tedenskim programom se bo vaše telo začelo samo celiti, saj z odstranitvijo kislih jedi, ki povzročajo vnetja, ustvarite pogoje za obnovo tkiva požiralnika.
Kar je po avtorjevih besedah prvi in najpomembnejši korak pri odpravljanju težav z želodčno kislino.
Začnimo na začetku.
Kaj je gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB), zgaga, spahovanje, encim pepsin?
Gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB) je stanje, ki ga povzroča zatekanje želodčne kisline v požiralnik.
Zgaga se pojavi, kadar želodčna kislina potuje iz trebuha v napačno smer oziroma se povrača do občutljivega tkiva požiralnika in povzroča pekoče občutke na dnu prsnega koša, ki se lahko širijo čez srednji del prsi do grla.
Spahovanje pa je občutek, da se hrana, ki smo jo že pogoltnili, vrača navzgor, čez prsi do grla.
Ti dva simptoma opozarjata na refluks kisline, vendar pa so pogosti simptomi tudi: občutek otečenega grla (občutek tujka v grlu), kronični kašelj, hripavost, napihnjenost, alergije in kratka sapa.
Avtor v knjigi opozori tudi na Barrettov požiralnik, stanje, ko je v požiralniku prisotno želodčno tkivo. Diagnoza Barrettovega požiralnika za osebo pomeni zelo veliko tveganje za razvoj raka na požiralniku.
Dokazana je tudi povezanost debelosti z razvojem GERB. Najpreprostejša razlaga je, da nakopičena maščoba (predvsem v predelu trebuha), moti delovanje mišic zapiralke, ki skrbijo, da kislina ostaja v želodcu in se ne dviguje v požiralnik.
Pomembno pa je omeniti tudi encim pepsin, ki je v želodcu nedejaven, dokler ga ne predrami kisla hrana. Ko se prebudi in poveže z želodčno kislino, lahko z njo potuje navzgor v požiralnik, prsni koš, vse do glasilk in grla. Ko se pepsin udobno naseli v požiralnik, se aktivira vsakič, ko pojeste ali popijete kaj kislega. Pepsin se zažira v tkivo grla in požiralnika ter povzroči celo vrsto sprememb.
Starost in želodec
Težave v starosti (prebavila, želodec) so povezane predvsem s slabo ustno higieno, enolično v naprej pripravljeno hrano, pomanjkanjem gibanja ter vsakodnevnim jemanjem sinteznih zdravil (antibiotiki, zdravila za sladkorno bolezen, protivnetna in protibolečinska zdravila, zaviralci želodčne kisline…).
Ker se v želodcu prebavlja hrana, ki telo preskrbuje z vsemi potrebnimi gradniki, se pomanjkanje in slabše delovanje želodca v starosti opazno odražata predvsem v upadu mišične mase, slabši regeneraciji po poškodbi, slabem imunskem sistemu in slabšem delovanju možganov.
Težave z želodčno kislino in demenca?
Milijoni ljudi po vsem svetu uporabljajo zdravila, ki zavirajo želodčno kislino pri boleznih, kot so zgaga, gastritis in želodčne razjede. O uživanju zdravil in povezavi s povečanim tveganjem za razvoj demence so bile opravljene različne raziskave, ki opozarjajo na negativen vpliv dolgotrajne uporabe zdravil.
Raziskovalci s Švedskega inštituta Karolinska pozivajo, da naj se zdravila uporabljajo omejen čas in le ko jih oseba resnično potrebuje. Posebno pozornost naj bi zdravniki posvetiti starejšim bolnikom in tistim, ki že imajo diagnozo demence.
Upoštevajoč dejstvo, da za demenco ni učinkovitega zdravljenja, je še toliko bolj pomembno, da se izogibamo dejavnikom tveganja za razvoj demence. Zapomnimo si, da je hrana zdravilo brez stranskih (nezaželenih) učinkov.
Prehranjevanje z vlakninami, pravilo 5 – vedno dobra izbira!
Dr. Jonathan Aviv priporoča, da vsak dan zaužijete najmanj pol kilograma zelenjave z vrednostjo pH 5 ali več, od tega polovico surove. Ter vsaj četrt kilograma surovega sadja z vrednostjo pH 5 ali več.
Zelenjava z vrednostjo pH 5 ali več: kumare, bučke, cvetača, špinača, brokoli, zelena, solata ledenka, zelje, rukola, bazilika, peteršilj, šparglji, avokado…
Sadje z vrednostjo pH 5 ali več: banana, papaja, melona, hruška, suhe marelice, lubenica…
Podroben seznam boste našli v poglavju načrtovanja obrokov v fazi zdravljenja.
Najpogostejše napake – slovo.
Če imate težave z želodčno kislino, se morate posloviti od slabih življenjskih navad, da lahko vaše telo čim prej začne uspešno zdravljenje.
Opustite kajenje, alkohol, omejite uživanje kofeina, popolnoma se odpovejte gaziranim pijačam (tudi vode z okusom), ne uživajte industrijsko predelanih živil, ne jejte 3 ure pred spanjem, začnite se redno gibati ter omejite vsakodnevni stres.
Poučna knjiga Odpravite težave z želodčno kislino vam bo, razjasnila osnove vzroke pogostih težav in podala ogromno koristnih informacij o boljšem razumevanju hrane, ki jo vnašate v svoje telo. Med najbolj koristnimi informacijami iz knjige je zagotovo seznam in razumevanje vrednosti pH hrane.
Dobrodošla je tudi zbirka receptov za vsakodnevno pripravljanje bazičnih obrokov. Priporočamo koktajl z lubenico, mocarelo in svežo baziliko!