Knjiga Podedovane družinske travme (Mark Wolynn) je zanimivo branje, ki od bralca pričakuje dovzetnost (“odprto glavo”) za nove informacije in avtorjeve ideje o dedovani travmi in družinski bolečini epigenetskega izvora. Uvod v knjigo se začne z njegovo osebno življenjsko izkušnjo.
Mark Wolynn se zaradi svoje bolezni vida odpravi na duhovno popotovanje, ki traja dve leti in na katerem spozna, da je vzrok njegovih zdravstvenih težav, čustvena nepovezanost s starši. Zato se odloči, da se vrne domov in ponovno poveže z ostarelima staršema, kar vodi v njegovo ozdravitev.
“Leta in leta sem svoja starša strogo sodil. Domišljal sem si, da sem sposobnejši, občutljivejši in bolj človeški kot onadva. Krivil sem ju za vse, kar naj bi bilo narobe z mojim življenjem.” Mark Wolynn
Njihova družinska travma in nepovezanost je bila izrazito čustvene narave (mama, ki je obtičala v žalosti in oče, ki je trpel zaradi nizke samopodobe).
“Ni bilo več pomembno, kako sta me zmogla ali me nista zmogla imeti rada. Pomembno je bilo, kako lahko sprejmem to, kar mi ponujata. Bila sta ista starša kot zmeraj. Jaz sem se spremenil.” Mark Wolynn
Glavna ideja knjige je, da se lahko soočamo z bolečino in izčrpajočimi čustvi, za katera mislimo, da so naša lastna, ampak so se morda le prenesla na nas od naših staršev oz. prednikov. Knjiga zato lahko pomaga, da na svojo družinsko travmo pogledate z novega zornega kota, ki lahko pozitivno vpliva na zdravljenje depresije, tesnobe, krhkih odnosov in prevladujočih občutkov žalosti ter nemoči.
Ljubeči družinski odnosi so še posebej pomembni, ko se v družini srečamo z demenco. Povezana družina pomeni občutek varnosti, ki ga tako zelo potrebuje oseba z demenco.
Vseeno pa knjiga in njeni pristopi najverjetneje niso namenjeni zdravljenju izrazitega zanemarjanja ter uničujoče psihične in fizične zlorabe v otroštvu (saj spodbujajo ponovno povezavo, spravo s starši ne glede na njihova pretekla dejanja, kot edini uspešen način rešitve travme).
V knjigi avtor navaja številne nazorne primere ljudi, s katerimi je sodeloval v zadnjih dvajsetih letih in jim uspešno pomagal zaceliti podzavestne rane, povezane z družinsko zgodovino. Navaja tudi znanstvene raziskave, celično biologijo in vpliv genetike.
Trditev, da je osebna travma medgeneracijska in povezana s preteklostjo družine, vas bo spremljala skozi vsa poglavja knjige. Mark Wolynn bralca uči predvsem tega, kako se spraviti in komunicirati s starši, ne glede na to, kaj so v življenju naredili narobe.
Avtor vas bo preko knjige vodil skozi različna vprašanja, vizualizacijo in pisne naloge, s čimer bo posegel globoko v temelje vaših spominov, občutij, odnosov in zgodovine vaše družine. Trdi namreč, da kar ostane nerazrešeno s starši, ne izgine samo od sebe. Postane vzorec za oblikovanje naših prihodnjih odnosov (partner, otroci, prijatelji). Zamere razjedajo notranji mir človeka.
Z vodenimi vajami in nasveti lahko ustvarite nov zemljevid do doma in pot do ponovne (zadovoljujoče) družinske povezanosti.
“Podarjenih mi je bilo šestnajst let tesnega odnosa z očetom, preden je umrl. V demenci, za katero je trpel zadnja štiri leta življenja, me je oče naučil verjetno najgloblje lekcije o ranljivosti in ljubezni. Srečala sva se na kraju onkraj misli, onkraj uma, kjer prebiva le najgloblja ljubezen.” Mark Wolynn
Priročnik je na voljo v spletni knjigarni Založbe Primus.